It looks like you're trying to visit our USA store, would you like to go to our UK store?

İptal ve İade Koşulları

·  Ürünlerimi nasıl iade edebilirim?

Mesafeli Satış Sözleşmesinin Cayma Hakkı maddesi kapsamında müşterimiz kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren 30 (Otuz) gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin cayma hakkını kullanabilir. COVID-19 salgını dolayısıyla geçici bir süre için iade süresi 60 güne uzatılmıştır. Cayma hakkının kullanılması için aynı süre içinde destek@morvivo.com adresine e-posta yolu ile açık bir bildirimde bulunulması ve ürünün 8. maddede belirtilen cayma hakkı kullanılamayacak ürünlerden olmaması gerekir. İade edilmek istenen ürünler kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak paketlenmeli ve kargoya teslim edilmelidir. Parfüm ve Kozmetik ürünleri ile kişiselleştirilmiş ürünlerde iade kabul edilmemektedir. Ürün/ürünleri Yurtiçi Kargo veya Aras Kargo ile karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz. Ürün iade ve değişim işlemlerinde ürünlerinizi aşağıdaki adrese gönderilmek üzere Yurtiçi Kargo’ya teslim edebilirsiniz. Diğer kargo firmaları ile gönderimde kargo ücreti kabul edilmemektedir.

 

·  Ürünleri hangi iade adresine yapmalıyım?

 

İade Adresi: Küçükbakkalköy Mahallesi Kastelli İş Merkezi Depo 334/335 Ataşehir İstanbul

 

·  Ne kadar süre içinde ürün iade edebilirim?

 

İade etmek istediğiniz ürünlerinizi 30 gün içerisinde belirtilen adrese gönderebilirsiniz. COVID-19 salgını dolayısıyla geçici bir süre için iade süresi 60 güne uzatılmıştır.

 

·  Hangi ürünlerin iadesi yapılamaz?

 

Parfüm ve kozmetik ürünlerinde iade işlemi yapılmamaktadır. (Outlet parfümde iade ve değişim hakkı mevcuttur.)

 

·  İade edeceğim ürün için kargo ücretini ben mi ödeyeceğim?

 

Gönderilerinizi bilgisini verdiğimiz kargo firması ile anlaşmalı olarak tarafımıza göndermeniz durumunda ödeme yapmayacaksınız. Diğer kargo şirketleri için ödeme yapmanız gerekmektedir.

 

·  Faturamı kaybettim, nasıl iade yapabilirim?

 

E-posta adresinize gönderilen e-faturanız ile ürünlerinizi iade edebilirsiniz. Konu ile ilgili ayrıca muhasebe@morvivo.com mail adresinden destek alabilirsiniz.

 

·  İade/iptal ettiğim ürünün ücret iadesi ne zaman yapılacak?

 

Tüm iade işlemleri, paket Lojistik Merkezimize ürünler teslim edildikten sonra yaklaşık 7 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Bankanıza bağlı olarak, para iadenizi kartınızda görmeniz, ilave 1-5 gün sürebilir.

 

·  Onlinedan aldığım ürünü mağazadan iade/değişim yapabilir miyim?

 

Mağazamıdan online satın aldığınız ürünlerin iade/değişimlerini sağlayabilirsiniz.

 

·  Morvivo.com’dan Almış Olduğum Bir Ürünü Başka Bir Ürünle Değiştirebilir Miyim?

 

Kargo aşamasında olan bir ürünü öncelikle geri iade etmeniz gerekmektedir. Sürecin hızlandırılabilmesi adına bu aşamada değişimini istediğiniz ürün için destek alabilirsiniz.

 

·  İade sürem doldu, ürünleri iade edebilir miyim?

 

Satın almış olduğunuz ürünü, üretim kaynaklı bir hata mevcut değil ise iade süreci (30 Gün) bittikten sonra iade edemezsiniz.